22 sie

Trefl Gdańsk wygrywa pierwszy sparing!

Trefl Gdańsk, mimo bardzo nietypowego składu, wygrał swój pierwszy sparing przed sezonem 2020/2021, w którym mierzył się z pierwszoligowym BAS-em Białystok podczas XI Memoriału Józefa Gajewskiego w Suwałkach. Gdańszczanie zwyciężyli po tie-breaku, a najlepszym zawodnikiem spotkania wybrany został rozgrywający Ślepska Malow Suwałki Kacper Gonciarz, który gościnnie wystąpił po stronie Trefla z uwagi na problemy kadrowe „gdańskich lwów”.

Trefl Gdańsk mecz z pierwszoligowym BAS-em Białystok rozpoczął w składzie z Bartłomiejem Lipińskim i Moritzem Reichertem na przyjęciu, Mariuszem Wlazłym w ataku, Bartłomiejem Mordylem i Wojciechem Grzybem na środku siatki, gościnnie grającym w barwach „gdańskich lwów” Kacprem Gonciarzem na rozegraniu oraz Mateuszem Janikowskim wyjątkowo w roli libero. Warto zaznaczyć, że gdańszczanie z rozgrywającym Ślepska Malow Suwałki Kacprem Gonciarzem nie odbyli wcześniej treningów, więc zawodnicy zgrywali się podczas sparingu. Pierwszego seta lepiej rozpoczęli gracze pierwszoligowego BAS-u Białystok, w szeregach którego występuje dobrze znany gdańszczanom Kacper Wnuk. Młody atakujący przez lata grał w drużynach młodzieżowych Trefla, a po zdobyciu z gdańszczanami mistrzostwa Polski juniorów w 2019 r. i tytułu MVP tego turnieju podpisał kontrakt w KFC Gwardii Wrocław, skąd przed nadchodzącym sezonem przeniósł się właśnie do Białegostoku. I choć gdańszczanie doprowadzili w inauguracyjnej partii meczu do remisu (15:15), ostatecznie to siatkarze BAS-u wygrali pierwszego seta do 21.

W drugiej partii trener Winiarski dokonał jednej roszady w składzie i zamiast Mariusza Wlazłego na boisku pojawił się Maciej Ptaszyński – były gracz młodzieżowy Trefla, który po maturze wyjechał do USA, gdzie gra w Lidze Uniwersyteckiej. Lato spędza w Gdańsku, więc w tej trudnej sytuacji, w której znalazł się Trefl, także wspomaga drużynę w treningach. Gdańszczanie drugą partię zaczęli od wysokiego prowadzenia 5:1 i 10:2, jednak białostoczanie w dalszej części seta odrabiali straty, zbliżając się na dwa „oczka” (21:19 dla Gdańska). Ostatecznie „gdańskie lwy” rozstrzygnęły tę partię do 22, doprowadzając do remisu w meczu 1:1. Zdecydowanie bardziej wyrównanie zaczął się trzeci set, jednak następnie białostoczanie utrzymywali trzypunktową przewagę (16:13). Po stronie gdańszczan na boisku pojawił się libero drużyn młodzieżowych Trefla Dawid Pruszkowski, który zmieniał na boisku nominalnego przyjmującego, a dziś grającego wyjątkowo na pozycji libero Mateusza Janikowskiego. Zespół BAS-u Białystok nakręcały kolejne udane akcje i rywale powiększyli prowadzenie do sześciu punktów (21:15), a „oczka” dokładał przede wszystkim Kacper Wnuk przy bardzo dobrym prowadzeniu gry przez rozgrywającego Michała Witkosia. Ostatecznie BAS Białystok wygrał trzecią partię do 19 i objął prowadzenie 2:1 w meczu.

W czwartej partii na boisku po stronie gdańszczan oglądaliśmy także Karola Urbanowicza, który w tym tygodniu został zwolniony z izolacji domowej po otrzymaniu dwóch ujemnych wyników na obecność SARS-CoV-2. Trefl zbudował w tym secie siedmiopunktową przewagę (17:10), a rywale popełniali sporo błędów w polu zagrywki. W końcówce seta Kacpra Gonciarza na rozegraniu zastąpił Michał Inerowicz – młodzieżowy rozgrywający Trefla, który także od poniedziałku wspomagał zdrowych graczy pierwszej drużyny, którzy przez ostatnie tygodnie trenowali głównie indywidualnie. Mimo udanych ataków Kacpra Wnuka po stronie BAS-u Białystok gdańszczanie nie oddali już prowadzenia i zakończyli tego seta do 20, wyrównując stan starcia na 2:2 i doprowadzając do tie-breaka.

Piąty set rozpoczął się od walki punkt za punkt (2:2), jednak Bartłomiej Lipiński każdą okazję zamieniał na punkty i Trefl wysunął się na prowadzenie 6:3, a po podwójnym bloku gdańszczan na Kacprze Wnuku drużyny zmieniały strony przy prowadzeniu podopiecznych Michała Winiarskiego 8:4. Bardzo dobre zagrywki dołożył Moritz Reichert, a ataki skutecznie kończył także Maciej Ptaszyński i gdańszczanie wygrali tie-breaka do 9, zwyciężając w całym meczu 3:2. Najlepszym zawodnikiem spotkania wybrany został Kacper Gonciarz, rozgrywający Ślepska Malow Suwałki, który gościnnie grał po stronie gdańszczan. W niedzielę o godz. 17:30 w swym drugim meczu podczas XI Memoriału Józefa Gajewskiego Trefl zmierzy się z Indykpolem AZS-em Olsztyn. Transmisja także w Polsacie Sport.