Do rozpoczęcia sezonu 2024/2025 zostało
Kup bilet
19 maj

Razem z RCKiK w Gdańsku apelujemy o oddawanie krwi

W związku z malejącymi w całej Polsce zapasami krwi przyłączamy się do apelu Ministerstwa Zdrowia oraz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku o oddawanie krwi. RCKiK w Gdańsku regularnie odwiedza kapitan Trefla Gdańsk Wojciech Grzyb, który po wcześniejszym zakończeniu rozgrywek PlusLigi już drugi raz podczas ostatnich dwóch miesięcy był oddać krew, zachowując minimalną wymaganą przerwę między donacjami. Klub obecnie publikuje w mediach społecznościowych zdjęcia kapitana z oddawania krwi opatrzone hashtagiem #sportowakrew, zachęcając także inne drużyny do włączenia się w propagowanie oddawania krwi wśród kibiców. Na apel odpowiedziały już m.in. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle oraz koszykarski Trefl Sopot. Co istotne, oddawanie krwi jest w pełni bezpiecznym procesem.

Krew i jej składniki ofiarowane przez Krwiodawców podawane są głównie pacjentom z chorobami nowotworowymi, w trakcie i po chemioterapii, pacjentom wymagającym transplantacji, zabiegów kardiochirurgicznych, operacyjnych, osobom u których występują braki krwi i jej składników, zaburzenia krzepnięcia, osobom po oparzeniach i urazach oraz tym, którzy ulegli wypadkowi.

Na stronach centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Jednakże wszystkie grupy krwi są potrzebne, ponieważ istnieją biorcy o różnych grupach. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy.

Obecnie w RCKiK w Gdańsku stan niski bądź bardzo niski dotyczy aż 5 z 8 grup krwi – 0 RhD+, 0 RhD-, A RhD+, B RhD+, B RhD-. Apelujemy do wszystkich, którzy mogą oddawać krew o wizytę w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. RCKiK w Gdańsku w trosce o bezpieczeństwo dawców i pracowników RCKiK w celu usprawnienia przebiegu wizyt wprowadziło dedykowany numer telefoniczny 516-187-854. Pracownik umówi termin wizyty w Centrum oraz poinformuje o aktualnej ilości osób przebywających na terenie RCKIK. Wcześniejsza rejestracja nie jest jednak obowiązkowa.

Szczegółowe informacje znajdują się na http://krew.gda.pl/.

Sponsor PlusLigi

Sponsor Tytularny

Partner Strategiczny

Sponsorzy Złoci

Partner Złoty

Partnerzy

Partner Technologiczny

Patroni medialni