Do rozpoczęcia sezonu 2024/2025 zostało
23 kw.

Gdańscy młodzicy szóstą drużyną w Polsce!

W tegorocznych zmaganiach finałowych mistrzostw kraju w kategorii młodzików podopieczni Pawła Degucia i Oskara Janiszewskiego rozegrali cztery mecze, z czego trzy zakończyły się dopiero po tie-breaku. Z jednym zwycięstwem na koncie, z AKS-em V LO Rzeszów, uplasowali się ostatecznie na szóstym miejscu. Mistrzem został UKS Koral Wrocław.

W Bartoszycach zakończyła się decydująca faza mistrzostw Polski młodzików, w której o tytuł mistrza walczyło osiem najlepszych drużyn, a wśród nich zespół Trefla Gdańsk. Siatkarze z Pomorza rozpoczęli zmagania od starć grupowych, kolejno z MMKS-em ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle, Akademią Talentów Jastrzębski Węgiel oraz AKS-em V LO Rzeszów.

Inauguracyjne starcie finału mistrzostw z kędzierzynianami żółto-czarni zaczęli wyśmienicie – od pewnej wygranej w pierwszym secie do 16. Jednak w następnej partii przeciwnicy przejęli inicjatywę, doprowadzając do wyrównania. Na swoją korzyść rozstrzygnęli również tie-breaka, zapisując na swoim koncie zwycięstwo. Niestety w drugim secie tego pojedynku Filip Falkowski- rozgrywający ekipy z Gdańska, doznał urazu, który, jak się potem okazało, pozbawił go możliwości gry już do końca imprezy.

Piątkowe poranne spotkanie “gdańskich lwów” z jastrzębianami miało podobny finał, jak to z poprzedniego dnia. Przez większość pierwszej odsłony toczyła się wyrównana walka, a siatkarzom z Gdańska udało się odskoczyć rywalom dopiero w końcówce. Objęli prowadzenie 1:0. Następny set – mimo czteropunktowej przewagi mistrzów Pomorza w końcowej fazie (23:19) oraz piłki meczowej przy stanie 25:24 po dobrych zagrywkach Stanisława Urbana – padł łupem Ślązaków, którzy poszli za ciosem również w decydującej odsłonie pojedynku, w efekcie pozbawiając gdańszczan szans na zdobycie medalu.

Podopiecznym Pawła Degucia udało się przełamać niemoc dopiero w starciu z AKS-em V LO Rzeszów, które zamknęli w dwóch setach. Dzięki temu Pomorzanie zakwalifikowali się do walki o piąte miejsce w rozgrywkach krajowych, a najlepszym zawodnikiem tego meczu został kapitan Igor Nurkiewicz.

Jak się okazało, wyżej wspomniane zwycięstwo było jedynym, jakie odniosła drużyna znad morza w tegorocznym turnieju finałowym. W ostatnim starciu z IUKS-em Jedynką Poznań powtórzył się scenariusz z dwóch pierwszych spotkań i po ostatnim gwizdku z triumfu cieszyli się rywale, a żółto-czarni do domu wrócili jako szósty zespół w Polsce.

Po tytuł mistrzowski sięgnął UKS Koral Wrocław, wicemistrzami zostali gracze MKS-u Bzury Ozorków, a brązowe medale na szyjach zawiesili jastrzębianie.

Skład “gdańskich lwów” na finał mistrzostw Polski młodzików:
rozgrywający: Filip Falkowski, Łukasz Piotrowicz, Mateusz Wąsikowski
atakujący: Marcel Kiciński, Jakub Gąsiorowski
przyjmujący: Piotr Gurdziński, Kamil Kuras, Marcin Ptaszyński, Stanisław Urban
środkowi: Filip Kozakiewicz, Igor Nurkiewicz (kapitan), Adam Potempa, Piotr Wieruszewski
libero: Szymon Gruca, Marcel Schadach, Sebastian Sikora
sztab: Paweł Deguć (I trener), Oskar Janiszewski (II trener), Maria Heppner (statystyk)

Wyniki finału mistrzostw Polski młodzików:
21.04
Trefl Gdańsk – MMKS ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:2 (25:16, 22:25, 13:15)
Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel – AKS V LO Rzeszów 2:0 (28:26, 25:17)
MKS Bzura Ozorków – KS Metro Warszawa 2:0 (25:13, 25:20)
IUKS Jedynka Poznań – UKS Koral Wrocław 0:2 (16:25, 20:25)

22.04
MMKS ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – AKS V LO Rzeszów 2:1 (25:14, 27:29, 15:9)
Trefl Gdańsk – Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel 1:2 (25:22, 25:27, 13:15)
KS Metro Warszawa – UKS Koral Wrocław 0:2 (27:29, 18:25)
MKS Bzura Ozorków – IUKS Jedynka Poznań 2:1 (20:25, 25:19, 15:10)
Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel – MMKS ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:1 (19:25, 25:22, 15:12)
AKS V LO Rzeszów – Trefl Gdańsk 0:2 (21:25, 18:25), MVP: Igor Nurkiewicz
IUKS Jedynka Poznań – KS Metro Warszawa 2:0 (25:23, 25:23)
UKS Koral Wrocław – MKS Bzura Ozorków 2:0 (25:17, 25:17)

23.04
mecz o 7. miejsce
AKS V LO Rzeszów – KS Metro Warszawa 2:1 (26:24, 13:25, 15:10)

mecz o 5. miejsce
Trefl Gdańsk – IUKS Jedynka Poznań 1:2 (25:10, 14:25, 8:15)

półfinały
Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel – MKS Bzura Ozorków 0:2 (20:25, 16:25)
MMKS ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – UKS Koral Wrocław 0:2 (14:25, 18:25)

24.04
mecz o 3. miejsce
Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel – MMKS ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:0 (25:22, 25:23)