Do rozpoczęcia sezonu 2024/2025 zostało
19 mar

Gdańscy kadeci z awansem do finału MP!

Od 16 do 18 marca hala Gdańskiego Ośrodka Sportu przy ulicy Kołobrzeskiej 61 gościła turniej półfinałowy Mistrzostw Polski Kadetów. O dwa miejsca premiowane awansem do finału walczyły cztery drużyny: Trefl Gdańsk, RCS Czarni Radom, KS Energetyk Poznań i BKS Chemik Bydgoszcz.

Impreza nie zaczęła się najlepiej dla gdańszczan, którzy w pierwszym meczu zmierzyli się z RCS-em Czarnymi Radom. Podobnie jak podczas pierwszego starcia ćwierćfinałowego z częstochowianami zgromadzeni w hali kibice obejrzeli pięciosetowe widowisko. Z tą różnicą, że tym razem po niezwykle zaciętej walce górą okazali się goście. Żółto-czarni wiedzieli, że w kolejnych spotkaniach nie będą mogli pozwolić sobie na chwile rozluźnienia, szczególnie że bronią tytułu wicemistrzów kraju. Drugi piątkowy mecz pomiędzy Poznaniem a Bydgoszczą bez straty seta wygrali ci drudzy.

W sobotę gospodarzom przyszło zagrać z KS-em Energetykiem. O ile pierwszy set pewnie trafił na konto siatkarzy Mariusza Łobacza, o tyle w kolejnym minimalnie lepsi byli poznaniacy. Jak się potem okazało, była to ich jedyna wygrana partia, bo gdańszczanie wrócili do swojej dobrej gry, przechylając szalę zwycięstwa na swoja stronę i pozostając w grze o awans. Radomianie już tego dnia zapewnili sobie miejsce w finałowej ósemce, triumfując 3:0 z bydgoszczanami.

Dla RCS-u Czarnych ostatni dzień półfinału był przypieczętowaniem awansu (3:0 z Poznaniem), natomiast dla Trefla i BKS-u Chemika szansą na ostatnią przepustkę do decydującej fazy rozgrywek kadetów. Na szczęście w tym pojedynku konsekwentniej grali żółto-czarni. W trudnych chwilach potrafili zachować chłodną głowę – gdy w jednym momencie tracili wcześniej wypracowaną przewagę, w okamgnieniu ją odzyskiwali. Mocne zagrywki oraz skuteczne bloki były kluczem do zwycięstwa zarówno w poprzednim, jak i w tym spotkaniu, dlatego po ostatnim gwizdku to podopieczni duetu Łobacz/Deguć cieszyli się z wywalczenia miejsca w finale i zachowania szansy na zdobycie medalu MP.

W cieniu półfinałowego turnieju kadetów ostatnie mecze w lidze rozgrywali gdańscy młodzicy. Drużyna Ariela Fijoła tradycyjnie pokonała przeciwników po 2:0, umacniając się na pierwszym miejscu w tabeli. Razem z UKS-em SET-em i SKS-em ze Starogardu Gdańskiego oraz SPS-em Lębork zameldowali się w finale Pomorza.

Młodsi zawodnicy Oskara Janiszewskiego również zaliczyli dwa zwycięstwa. Pierwsze spotkanie z Malborkiem wygrali bez straty seta, z kolei w drugim starciu z SPS-em Lębork przegrali pierwszą partię do 11. Na szczęście w drugiej nie spuścili głów i triumfowali do 20. Tie-break od wysokiego prowadzenia rozpoczęły „gdańskie lwiątka”, jednak lęborczanom udało się zniwelować stratę. W efekcie końcówka seta była bardzo emocjonująca, a więcej zimnej krwi zachowanej przez gdańszczan i trochę szczęścia sprawiło, że ostatecznie trener Janiszewski i jego podopieczni cieszyli się z odniesionego zwycięstwa. Drudzy młodzicy kończą sezon na piątym miejscu w województwie.