26 lut

Juniorzy Trefla ponownie w finale mistrzostw Polski!

Młode “gdańskie lwy” już po raz 14. zameldowały się w najlepszej ósemce w kraju w najważniejszej młodzieżowej kategorii wiekowej. Mistrzowie Pomorza pokonali swoich półfinałowych przeciwników bez straty seta i z kompletem zwycięstw awansowali do ostatniego etapu, który odbędzie się w pierwszym tygodniu marca w Bartoszycach (5-9.03). Tegoroczny turniej będzie dla gdańskich juniorów 11. finałem z rzędu.

Warszawskie KS Metro Family było gospodarzem turnieju półfinałowego grupy 2., w której o dwie przepustki do finałowej fazy mistrzostw Polski juniorów walczyli również: UMKS Kęczanin Kęty, Trefl Gdańsk i AZS UWM Olsztyn. Podczas trzydniowych zmagań od 23 do 25 lutego drużyny grały systemem “każdy z każdym”.

Mecz inauguracyjny z UMKSem Kęczaninem upłynął pod znakiem rewelacyjnej dyspozycji siatkarzy Trefla w polu serwisowym. Zanotowali 10 asów i często odrzucali przeciwnika od siatki, co pozwalało im przygotowywać skuteczne kontrataki. Nie można tu nie wspomnieć o fantastycznej serii zagrywek w drugiej partii w wykonaniu Ryszarda Sałaty, który posyłał piłkę na stronę drużyny z Kęt aż 13 razy z rzędu. Nie było dla nikogo zaskoczeniem, że przyjmujący został potem wybrany najlepszym graczem spotkania. Zdobył 17 punktów – 9 atakiem, 8 serwisem.

W żadnym meczu nie zabrakło emocjonujących wymian oraz trudniejszych momentów, w których żółto-czarni musieli gonić rywali. Robili to konsekwentnie, zachowując zimną krew. W odpowiedniej chwili włączali do gry szczelny blok, tak jak w końcówce trzeciego seta starcia z olsztynianami, kiedy przegrywali 18:22 i to właśnie ten element pozwolił mistrzom Pomorza zniwelować stratę. Zwycięstwo na wagę awansu do finału mistrzostw Polski dała im kontra zakończona atakiem ze środka Igora Galińskiego. Statuetkę MVP, z dorobkiem 21 oczek (11 atakiem, 5 serwisem, 5 blokiem), odebrał Patryk Rodek.

Stawką ostatniego pojedynku z miejscowym KSem Metrem Family był końcowy triumf w półfinale grupy 2., bowiem obie ekipy po dwóch dniach zmagań były niepokonane. Rywalizacja w dwóch pierwszych setach była zacięta, jednak ze wskazaniem na siatkarzy z województwa pomorskiego. Druga partia wygrana na przewagi przez podopiecznych Edwarda Pawluna i Ariela Fijoła dodała im pewności siebie, która przyniosła dominację “gdańskich lwów” w kolejnej odsłonie meczu. Gospodarze nie byli w stanie zatrzymać rozpędzonej drużyny Trefla, co miało odzwierciedlenie w końcowym rezultacie (25:13). Ponownie zagrywka była tym elementem, który pomógł żółto-czarnym narzucić swój styl gry. Zdobyli serwisem 9 punktów przy zaledwie dwóch po stronie Warszawy. Nagrodę dla najlepszego zawodnika otrzymał rozgrywający Filip Falkowski.

Gdańszczanie wygrali wszystkie spotkania, nie pozwalając przeciwnikom ugrać nawet seta. Mogą się pochwalić imponującym dorobkiem 25 bloków (15 zdobyli w meczu z Olsztynem) i 27 asów (średnio dziewięć na mecz), które znacząco przyczyniły się do świetnego wyniku osiągniętego w półfinałach MP.

Dzisiejsze losowanie w siedzibie Polskiego Związku Piłki Siatkowej wyłoniło uczestników dwóch grup finałowych. W pierwszej zagrają: Enea Energetyk Poznań, SMS Sparta AGH Kraków, KS Lechia Tomaszów Mazowiecki oraz KS Metro Family Warszawa, a w drugiej: Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel, Tauron Gwardia Wrocław, Trefl Gdańsk i ECO-Team AZS Stoelzle Częstochowa. Ostateczna rozgrywka odbędzie się w dniach 5-9 marca w Bartoszycach. Szczegółowy harmonogram dostępny będzie wkrótce.

Skład „gdańskich lwów” podczas 1/2 mistrzostw Polski juniorów:
rozgrywający: Filip Falkowski, Marcel Kapuściński, Oskar Kurpiński
atakujący: Marcel Kiciński, Wojciech Więcławski
przyjmujący: Mateusz Gruszka, Patryk Rodek, Ryszard Sałata, Jakub Matusiak, Daniel Rigga
środkowi: Igor Galiński, Aleksander Juszczyk, Jakub Potempa, Olgierd Skóra
libero: Filip Krupa, Dawid Woźny (kapitan)
sztab: Edward Pawlun (I trener), Ariel Fijoł (II trener), Dawid Woźny (statystyk).

Wyniki turnieju 1/2 mistrzostw Polski juniorów, gr. II:

23.02
KS Metro Family Warszawa – AZS UWM Olsztyn 3:0 (25:20, 25:12, 25:20)
UMKS Kęczanin Kęty – Trefl Gdańsk 0:3 (23:25, 7:25, 18:25), MVP: Ryszard Sałata

24.02
AZS UWM Olsztyn – Trefl Gdańsk 0:3 (19:25, 17:25, 23:25), MVP: Patryk Rodek
KS Metro Family Warszawa – UMKS Kęczanin Kęty 3:0 (25: 17, 25:22, 25:21)

25.02
UMKS Kęczanin Kęty – AZS UWM Olsztyn 0:3 (22:25, 23:25, 26:28)
Trefl Gdańsk – KS Metro Family Warszawa 3:0 (25:21, 26:24, 25:13), MVP: Filip Falkowski