Jeszcze przed zakończeniem sezonu, z końcem kwietnia, sześć „gdańskich lwów” – Patryk Niemiec, Janusz Gałązka, Jakub Czerwiński, Dawid Pruszkowski, Aliaksei Nasevich oraz Jordan Zaleszczyk – pojechało do Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt “Ostoja”, aby wypuścić z powrotem na wolność po rehabilitacji kilkanaście jeży. Była to kolejna kolaboracja “gdańskich lwów” oraz “Ostoi”, a wszystko za sprawą środkowego Trefla Gdańsk – Patryka Niemca. Patryk jest regularnym wolontariuszem w gdańskim ośrodku.
Klub Trefl Gdańsk i ośrodek “Ostoja” współpracowały w przeszłości przy okazji akcji “Wypożycz choinkę”, czy przy zbiórce na rzecz remontu szpitala dla dzikich zwierząt. Tym razem zawodnicy pomogli wolontariuszom z ośrodka wypuścić na wolność zrehabilitowane jeże, aby znów mogły poczuć trawę z łąk czy pól. W procesie rehabilitacji jeże trzeba odkarmić i odchować, a następnie przenieść na wybieg, gdzie zaczynają dostawać stały pokarm, aż w końcu są gotowe do opuszczenia ośrodka i powrotu do środowiska. W realizacji tego celu oczywiście pomogło doświadczenie środkowego Trefla, Patryka Niemca, który dzięki pełnieniu funkcji regularnego wolontariusza w ośrodku, mógł poinstruować kolegów z drużyny, jak się zachować i jak postępować ze zwierzętami w ośrodku. Razem z siatkarzami jeże wypuszczał także Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska, Pan Piotr Borawski.
– Zamiłowanie do zwierząt zaszczepiła we mnie moja narzeczona Karolina. U mnie w domu rodzinnym nigdy nie było zwierząt i to dzięki Karolinie najpierw zaadoptowaliśmy jednego psa, następnie wspólną decyzją drugiego i moje serce powędrowało w kierunku zwierząt. Na Śląsku współpracowałem z jedną z fundacji, która wyprowadzała na spacery psy ze schroniska. Po przeprowadzce do Gdańska od razu zapytałem w klubie, czy działamy z jakimś schroniskiem, by kontynuować w wolnych chwilach wolontariat i w ten sposób dowiedziałem się o „Ostoi”. Kontakt z dzikimi zwierzętami to zdecydowanie nowe doświadczenie, na co dzień nie mamy z nimi takiej styczności. W okresie, gdy w trakcie sezonu starałem się znaleźć czas, by pomagać w ośrodku, to, z tego, co wiem, nie był to czas, gdy przebywa tam wiele zwierząt, głównymi lokatorami były jeże, gołębie, wiewiórki. Jeże w tym okresie akurat też hibernowały, wiewiórkami też za dużo nie trzeba było się zajmować, a gołębiom głównie musiały zostać podane leki i należało posprzątać w ich boksach. Z tego, co wiem, to prawdziwe el dorado zaczyna się wiosną, także mam nadzieję, że poczuję to w najbliższym czasie, gdy będę mógł ponownie pomóc w ośrodku – mówi środkowy Patryk Niemiec. – Do tej pory z takich ‘perełek’, z którymi miałem styczność, to na przykład do ośrodka trafił orzeł bielik i akurat miałem też okazję go dotknąć, czy potrzymać przy zabiegu. Moje główne zadania w „Ostoi” to można powiedzieć ‘przynieś, podaj, pozamiataj’, działam pod nadzorem innych, ponieważ sam nie mam kompetencji do takiego zajmowania się zwierzętami, jak osoby tam działające na co dzień. Ale z pewnością te proste zadania zapamiętuje się na długo. Ostatnio na przykład trzymałem gołębie podczas podawania leków, a dużym przeżyciem było także karmienie zajączków z butelki. Wyjątkowe było także obrączkowanie i wypuszczenie pustułki, która po rehabilitacji mogła opuścić lecznicę. Sam moment wypuszczania zwierzęcia po leczeniu jest w całym ośrodku szczególną chwilą, każdy pracownik chce w nim uczestniczyć, ponieważ wieńczy to ten proces rehabilitacji, pracę ludzi tam działających – dodaje środkowy.
Czym zajmuje się ośrodek “Ostoja”?
Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt “Ostoja” zajmuje się przede wszystkim pomocą dzikim ptakom oraz drobnym ssakom znalezionym przez człowieka, które są w stanie uniemożliwiającym im bezpieczne życie na wolności. Motto placówki to: “W trosce o dzikość!”. “Ostoja” odkarmia i odchowuje pokrzywdzone zwierzęta, aby przywrócić je do pełnej sprawności i wypuścić z powrotem na wolność. Trefl Gdańsk nie tylko z końcem kwietnia wypuścił jeże na wolność, ale maju w klubowych mediach społecznościowych będą także udostępniane posty edukujące w temacie ratowania dzikich zwierząt, by każdy wiedział, jak się zachować i co robić, gdy zobaczymy pokrzywdzone małe stworzenie.
“Gdańskie lwy” i pomoc lokalnej społeczności
Klub Trefl Gdańsk oraz jego zawodnicy od lat angażują się w pomoc lokalnej społeczności oraz w działalność charytatywną. “Gdańskie lwy” m.in. od wielu lat grają razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, czy przekazują klubowe gadżety na różnego rodzaju aukcje. W minionym sezonie gdański klub przeprowadzał również licytacje obrazów na rzecz ośrodka dla dzieci z autyzmem, a wcześniej także zorganizował aukcję koszulek na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Trefl Gdańsk dba również o integrację z kibicami, organizując między innymi wydarzenia w sali treningowej ERGO ARENY.
Co zrobić, gdy spotkamy jeża?
Reaguj gdy:
- Spotkasz jeża ciągu dnia – naturalna aktywność jeży przypada na zmierzch i noc.
- Spotkasz jeża, który jest ranny, niezdolny do zwijania się w „kulkę”, jest pokryty larwami/jajami lub zachowuje się dziwnie (np. chodzi w kółko).
- Spotkasz jeża późną jesienią, zimą lub wczesną wiosną – to jest naturalny czas hibernacji tego małego ssaka.
Co zrobić po znalezieniu jeża, który potrzebuje pomocy?
- Zawiadom Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja, nr tel. 606 907 740.
- Wzmocnij jeżyka zanim otrzyma fachową pomoc dzięki trzem podstawowym krokom:
– umieść jeża w kartoniku wyścielonym papierowymi ręcznikami,
– wyziębionego jeża szybko ogrzej termoforem lub butelką z ciepłą wodą o temperaturze 35-37 ℃,
– po ogrzaniu podaj jeżowi wodę z miodem (1/2 szklanki ciepłej wody z łyżeczką miodu) za pomocą strzykawki.
- I najważniejsza zasada – nie poddawaj jeżyka odpchleniu i odrobaczaniu na własną rękę! Tylko lekarz weterynarii może decydować o zastosowaniu taki preparatów.
Ośrodek można wesprzeć także finansowo:
Zbiórka na prowadzenie szpitala dla dzikich zwierząt: https://www.ratujemyzwierzaki.pl/dzikaostoja
Rachunek bankowy Fundacji:
Bank Millenium SA 43 1160 2202 0000 0002 9318 5246
Wirtualna adopcja na ratujemyzwierzaki.pl : https://www.ratujemyzwierzaki.pl/pomorskaostoja
Od 7 do 14 maja z okazji Światowego Dnia Ptaków Wędrownych w portalu Facebook prowadzony jest także ‘Bazarek Ostoi’ – https://www.facebook.com/groups/bazarkiostoi/.