Do domowego meczu Trefl Gdańsk - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zostało
Kup bilet
07 paź

Trefl w Stoczni. Motyw dźwigów na strojach meczowych

Spacer po Stoczni, który miał miejsce w poprzedni weekend, siatkarze i sztab szkoleniowy Trefla rozpoczęli na Placu Solidarności przy Pomniku Poległych Stoczniowców w 1970 roku, skąd udali się pod Bramę nr II Stoczni Gdańskiej. Drogą do Wolności „gdańskie lwy” przeszły do Stoczni Cesarskiej, czyli najstarszej części Stoczni Gdańskiej, a także stoczniowego nabrzeża. Bardzo ważnym punktem była Sala BHP, czyli historyczne miejsce podpisana Porozumień w 1980 roku. Zarówno polscy siatkarze Trefla, którzy pochodzą z różnych zakątków Polski (tylko Szymon Jakubiszak jest rodowitym gdańszczaninem), jak i zawodnicy zagraniczni oraz trener Anastasi mogli lepiej poznać historię stoczniowych wydarzeń, które są niezwykle mocno wpisane w DNA naszego Miasta-Gospodarza.

Od poprzedniego sezonu Trefl występuje na siatkarskich parkietach jako „gdańskie lwy”, a na koszulkach meczowych zawodników znajduje się lew inspirowany historią, symbolem i herbem Miasta Gdańska. W nadchodzących rozgrywkach na strojach pojawia się jeszcze jeden symboliczny dla Gdańska motyw, czyli stoczniowe dźwigi, bardzo mocne związane z krajobrazem stolicy Pomorza. Zawodnicy pochodzą z najróżniejszych zakątków Polski, a także z Niemiec, Serbii, i oczywiście trener Anastasi z Włoch, więc żeby każdy mógł przybliżyć sobie historię tych symboli, które zarówno drużynie, jak i kibicom będą towarzyszyć przez całe rozgrywki, razem z Morską Fundacją Historyczną zorganizowaliśmy wyjątkowy, stoczniowy spacer – mówi Justyna Gdowska, rzecznik prasowy klubu. – Nie bez znaczenia pozostaje także font, którym na koszulkach są napisane nazwiska zawodników – nawiązuje on do historycznego napisu „Stocznia Gdańska” nad bramą nr II do Stoczni – dodaje Gdowska.

Wizytę w Stoczni pomógł zorganizować Prezes Zarządu Morskiej Fundacji Historycznej, pan Jarosław Żurawiński. Główną ideą Fundacji jest popularyzacja polskiej historii i tradycji, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów morskich i stoczniowych oraz integracja środowisk ludzi morza. Członkowie i współpracownicy Fundacji oraz jej przyjaciele to osoby związane życiem z gdańskimi stoczniami, opozycją w okresie PRL oraz znawcy i pasjonaci historii Pomorza i okrętownictwa na Bałtyku.

Bardzo dziękujemy za umożliwienie wyjątkowego zwiedzania Stoczni! 

Sponsor PlusLigi

Sponsor Tytularny

Partner Strategiczny

Sponsorzy Złoci

Partner Złoty

Partnerzy

Partner Technologiczny

Patroni medialni