29 wrz

Trefl Gdańsk zwycięża w Turnieju 4 Pucharów

3:0 z BKS-em Visła Bydgoszcz i zwycięski tie-break z Indykpolem AZS-em Olsztyn zadecydowały o wygranej Trefla Gdańsk w organizowanym w Gostycynie Turnieju 4 Pucharów. Szczególnie emocjonujące było finałowe starcie z olsztynianami, w którym aż trzy sety kończyły się na przewagi – do 29, 28 i 35. W obydwóch meczach po stronie gdańszczan najlepiej punktującym był atakujący Bartosz Filipiak.

Trefl Gdańsk na Turniej 4 Pucharów do Gostycyna udał się bez trzech swoich graczy – Rubena Schotta, który do Gdańska przyjedzie w najbliższym tygodniu, Marcina Janusza, który poleciał do Japonii, gdzie we wtorek biało-czerwoni rozpoczną zmagania w ramach Pucharu Świata, a także Karola Urbanowicza, który w ten weekend wspomagał drużynę II ligi „gdańskich lwów”. Wśród żółto-czarnych pojawił się natomiast 18-letni Dawid Pawlun – rozgrywający drużyn młodzieżowych Trefla Gdańsk. Gdańszczanie udział w Turnieju 4 Pucharów rozpoczęli od spotkania z drużyną BKS-u Visła Bydgoszcz. W tym meczu trener Winiarski od pierwszych minut posłał do gry Bartosza Filipiaka, Łukasza Kozuba, Mateusza Janikowskiego, Pawła Halabę, Pablo Crera, Wojciecha Grzyba i Macieja Olenderka (libero). Gdańszczanie bez większych problemów od początku meczu prowadzili z rywalami, ostatecznie wygrywając w setach do 22, 20 i 19. Najwięcej punktów – 15 – zdobył Bartosz Filipiak, który zanotował przy tym 58% skuteczności w ataku. Wysokimi skutecznościami popisał się też duet środkowych – 70% zanotował Pablo Crer (łącznie 10 punktów, 7 atakiem, 2 punktowe bloki, 1 as serwisowy), a 100% Wojciech Grzyb (łącznie 8 punktów, 5 atakiem i 3 punktowe bloki).

Trefl Gdańsk – BKS Visła Bydgoszcz 3:0 (25:22, 25:20, 25:19)

Trefl: Filipiak 15, Kozub 4, Janikowski 7, Halaba 10, Crer 10, Grzyb 8, Olenderek (libero) oraz Pawlun, Sasak, Mordyl 1

BKS Visła: Gałązka 1, Gryc 6, Kalembka 8, Quiroga 4, Gil, Cieślik 11, Szymura (libero) oraz Woch 2, Lipiński, Urbanowicz 4, Peszko 4, Bonisławki (libero)

Po zwycięstwie z bydgoszczanami w finale turnieju na gdańszczan już czekał Indykpol AZS Olsztyn, który wcześniej pokonał niemiecki Netzhoppers KW. Dla Trefla było to już trzecie starcie sparingowe z olsztynianami podczas tego okresu przygotowawczego – wcześniej jedno zakończyło się zwycięstwem rywali, a jedno remisem. Trener Winiarski w składzie na finałowe spotkanie dokonał jednej zmiany w porównaniu do starcia z bydgoszczanami – Wojciecha Grzyba zastąpił Bartłomiej Mordyl, a już od pierwszego seta pewnym było, że czeka nas zacięta walka. W sumie aż trzy partie tego meczu kończyły się na przewagi – dwukrotnie dla gdańszczan do 29 i 35, raz dla olsztynian do 28 – ale w decydującym tie-breaku podopieczni trenera Michała Winiarskiego zdołali zbudować dużą przewagę, wygrywając do 10. Ponownie najczęściej punktującym graczem po stronie „gdańskich lwów” był Bartosz Filipiak, który tym razem zapisał na swoim koncie 19 punktów przy 67% skuteczności w ataku. Drugi najwyższy dorobek punktowy zapisał na swoim koncie przyjmujący Mateusz Janikowski – 15 oczek, przy czym zanotował 52% skuteczności w przyjęciu i 62% w ataku. Najwięcej punktowych bloków należało do Pablo Crera (cztery), a o jeden mniej zanotował Bartłomiej Mordyl. Co istotne w niedzielę na boisku pojawił się Fabian Majcherski, którego w tym sezonie przygotowawczym nie oglądaliśmy jeszcze w meczach kontrolnych – od drugiego seta zastąpił on Macieja Olenderka, a przypomnijmy, że wcześniej pauzował ze względu na drobny uraz, którego nabawił się podczas jednego z treningów.

Trefl Gdańsk – Indykpol AZS Olsztyn 3:2 (31:29, 28:30, 20:25, 37:35, 15:10)

Trefl: Filipiak 19, Kozub 3, Janikowski 15, Halaba 11, Mordyl 9, Crer 13, Olenderek (libero) oraz Pawlun, Jakubiszak 12, Sasak 6, Majcherski (libero)

Indykpol AZS: Hadrava 16, Andringa 19, Pietraszko 11, Woicki 2, Poręba 12, Żaliński 21, Żurek (libero) oraz Kowalski, Kapica 7, Janiszewski, Zabłocki (libero), Sokołowski 1, Sobala

Przypominamy, że do startu PlusLigi pozostały dokładnie 4 tygodnie, a pierwszy ligowy mecz gdańszczan odbędzie się w niedzielę 27 października w ERGO ARENIE z PGE Skrą Bełchatów. Sprzedaż biletów na ten mecz zostanie uruchomiona, gdy poznamy godzinę starcia, a całosezonowe karnety czekają na www.gdanskielwy.pl.