Turniej w Nowym Dworze Mazowieckim
Kup bilet
24 Cze

Pierwsza pomoc jak nawyk – młodzieżowi zawodnicy Trefla Gdańsk po dodatkowych warsztatach

W środę w IV Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego zorganizowane zostały zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla juniorów młodszych i juniorów Trefla Gdańsk, a także juniorek Akademii Siatkówki Trefl Gdańsk. Dzięki pokazowi wraz z warsztatami uczniowie jeszcze przed wakacjami przypomnieli sobie, jak postępować, gdy pojawia się konieczność udzielenia pierwszej pomocy. – Te umiejętności muszą być powtarzane regularnie, trenowane, tak by można było je wykorzystać w sytuacji stresowej – mówi Beata Czaja, Dyrektor ZSO nr 5 i IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego.

Po sytuacji z meczu mistrzostw Europy Dania – Finlandia, gdy Christian Eriksen był reanimowany na boisku, a pierwszej pomocy, zanim dobiegli do niego lekarze i ratownicy medyczni, udzielił mu kolega z drużyny Simon Kjaer, Trefl Gdańsk wraz z IV Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego, w którym uczą się młodzi siatkarze i siatkarki, zorganizował dodatkowe zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej. – Wszystkich nas zszokowała sytuacja z meczu mistrzostw Europy. Razem z klubem Trefl Gdańsk postanowiliśmy, że dobrze byłoby przeszkolić naszą młodzież w zakresie pierwszej pomocy, a właściwie tak naprawdę przypomnieć im te umiejętności. By można je było wykorzystać w sytuacji stresowej, muszą one być powtarzane regularnie, trenowane. Po prostu muszą stać się nawykiem – mówi Beata Czaja, Dyrektor ZSO nr 5 i IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego.

W  IV Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego, które należy do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gdańsku, poza klasami o profilu mistrzostwa sportowego piłki siatkowej, w których kształcą się młodzieżowi zawodnicy Trefla Gdańsk i zawodniczki Akademii Siatkówki Trefl Gdańsk, jest także m.in. klasa o profilu ratownictwa medycznego. Pokaz wraz z warsztatami przeprowadzili więc nie tylko ratownik medyczny, ale także uczniowie, którzy na co dzień kształcą się w tym zakresie. W szkole działa także jedyne w Gdańsku Centrum Edukacji Bezpieczeństwa, gdzie uczniowie nabywają bardzo praktyczną wiedzę i umiejętności. – W naszej szkole działa Centrum Edukacji Bezpieczeństwa, którego celem jest to, by uczniowie przekazywali wiedzę z zakresu bezpieczeństwa innym koleżankom i kolegom albo jeszcze młodszym rocznikom – na przykład przedszkolakom. W szkole działają klasy pod patronatami różnych służb – medycznych, policji, straży granicznej, izby administracji skarbowej. Uczniowie pozyskują wiedzę, którą później na zajęciach praktycznych mogą przekazywać innym – mówi Dyrektor Czaja.

Podczas środowych zajęć młodzi siatkarze nauczyli się wykorzystywać urządzenie AED, a także powtórzyli schemat postępowania w sytuacji, gdy konieczna jest pierwsza pomoc. Każdy z uczniów indywidualnie spróbował wykonać przy użyciu fantomu masaż serca, poczuł, z jaką mocą należy uciskać klatkę piersiową, powtórzył kroki, co należy robić, zanim przyjedzie fachowa pomoc. – Już wcześniej podczas jednego z meczów w ERGO ARENIE przeprowadzaliśmy takie warsztaty dla naszych kibiców. W przyszłym sezonie z pewnością powtórzymy to działanie, a szkolenie przejdą także siatkarze pierwszej drużyny. Bardzo się cieszymy, że jeszcze przed wakacjami udało się zorganizować zajęcia dla zawodników młodzieżowych. Po tym, co działo się na murawie stadionu w Kopenhadze każdy podszedł do tego spotkania z pełną świadomością, jak ważna jest to wiedza. Mamy nadzieję, że nikt nigdy nie będzie musiał stosować jej w praktyce, ale pamiętajmy, że ratuje ona życie – mówi Justyna Gdowska, rzecznik prasowy Trefla Gdańsk.

 

 

Sponsor PlusLigi

Sponsor Tytularny

Partner Strategiczny

Sponsorzy Złoci

Partner Złoty

Partnerzy

Partner Technologiczny

Patroni medialni