Do rozpoczęcia sezonu 2024/2025 zostało
Kup bilet
17 cze

Młodzieżowi zawodnicy Trefla Gdańsk przejdą zajęcia z udzielania pierwszej pomocy

Po sytuacji z sobotniego meczu Euro 2020 Dania – Finlandia, a także tuż przed końcem roku szkolnego juniorzy oraz juniorzy młodsi Trefla Gdańsk przejdą dodatkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Odbędą się one w środę 23 czerwca o godz. 11:50 w IV Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku.

W minioną sobotę cały sportowy świat wstrzymał oddech, gdy 29-letni piłkarz reprezentacji Danii Christian Eriksen był reanimowany na boisku. Zanim dobiegli do niego lekarze pomocy udzielał mu już kapitan kadry, Simon Kjaer. Takie sytuacje nie zdarzają się często, ale niezwykle ważne jest, by gdy się w nich znajdziemy, umieć zadziałać szybko. W przypadku zatrzymania krążenia w pierwszych 2-3 minutach istnieje do 60% szans na uratowanie człowieka. Jeszcze przed wakacjami młodzieżowi zawodnicy Trefla Gdańsk przejdą więc dodatkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Pokaz z praktycznym wykorzystaniem elementów odbędzie się w środę 23 czerwca o godzinie 11:50 w Centrum Edukacji Bezpieczeństwa w IV Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego, które należy do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gdańsku. Warsztaty przeprowadzą nauczyciele edukacji dla bezpieczeństwa wraz z wykwalifikowanymi ratownikami medycznymi. Część praktyczną zajęć wesprą także uczniowie klasy o profilu medycznym, tak by każdy z młodzieżowych zawodników Trefla mógł indywidualnie powtórzyć schemat działania w sytuacji, gdy potrzebna jest pierwsza pomoc.

Sytuacja z meczu Dania – Finlandia uzmysławia, że każdy z nas może stać się świadkiem takiego zdarzenia. Informacja o tym, co się działo na Euro najpierw zamurowała cały świat, potem pojawiały się myśli ‘a czy ja umiałbym się zachować w takiej sytuacji?’. Było dla nas jasne, że jeszcze przed wakacjami musimy zorganizować dodatkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla naszych zawodników młodzieżowych. Oczywiście jako uczniowie nabywają oni taką wiedzę w ramach zajęć lekcyjnych, jednak myślę, że po tym, co działo się w sobotę na murawie stadionu w Kopenhadze, każdy będzie zdecydowanie bardziej skupiony i po prostu będzie chciał te informacje zapamiętać – mówi Prezes Trefla Gdańsk Dariusz Gadomski. – Już wcześniej podczas jednego z meczów w ERGO ARENIE w 2019 roku organizowaliśmy również takie szkolenia dla kibiców, którzy byli w hali, z pewnością powtórzymy to działanie w kolejnym sezonie. Najlepsze, co cały świat może wynieść z tej dramatycznej sobotniej sytuacji to to, by każdy miał opanowane do perfekcji zachowanie podczas takich zdarzeń – dodaje Dariusz Gadomski.

Warsztaty nie bez przyczyny odbędą się w gdańskim IV Liceum Ogólnokształcącym. Poza klasą siatkarską pod patronatem klubu Trefl Gdańsk w szkole jest też wiele klas o innych profilach, m.in. policyjnym, straży granicznej, mediacyjno-prawnym, celno-administracyjnym, czy właśnie ratownictwa medycznego. Centrum Edukacji Bezpieczeństwa, w którym odbędzie się środowy pokaz z praktycznym wykorzystaniem elementów z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej to miejsce, w którym uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gdańsku regularnie przechodzą szkolenia, tak aby w przypadku konieczności ratowania życia drugiej osoby potrafić odpowiednio zadziałać.

Cieszymy się, że we współpracy z Treflem Gdańsk organizujemy pokaz pierwszej pomocy z praktycznym wykorzystaniem jej elementów dla naszych uczniów klas mistrzostwa sportowego – zawodników piłki siatkowej. W oparciu o Centrum Edukacji Bezpieczeństwa działającym przy ZSO nr 5 od kilku już lat podejmujemy działania w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Sytuacja zaistniała podczas EURO 2020 na meczu Dania – Finlandia pokazała jak ważne jest, by każdy sportowiec na boisku potrafił udzielić pierwszej pomocy zanim nadejdzie fachowa opieka medyczna. Stąd ta inicjatywa. Pokaz pierwszej pomocy w wykonaniu uczniów klasy ratownictwa medycznego oraz praktyczne ćwiczenie czynności jakie należy wykonać w przypadku zagrożenia życia – to minimum, które znać powinien każdy z nas. Pierwsze kilka minut może zaważyć na ludzkim życiu, bądźmy tego świadomi – mówi Dyrektor ZSO nr 5 w Gdańsku Beata Czaja.

Klub wraz ze szkołą przygotują ze środowych zajęć także instruktażowy materiał wideo, tak by każdy kibic mógł przypomnieć sobie zasady postępowania w sytuacjach, gdy potrzebna jest pierwsza pomoc przedmedyczna.

Mamy nadzieję, że nasze działanie będzie też inspiracją dla innych, by przypomnieć sobie, zwizualizować, jak się zachować, co po kolei należy zrobić, gdy znajdziemy się w takiej sytuacji. Mamy nadzieję, że nikt nigdy nie będzie musiał stosować tej wiedzy w praktyce, ale pamiętajmy, że ratuje ona życie – dodaje prezes Gadomski.

Sponsor PlusLigi

Sponsor Tytularny

Partner Strategiczny

Sponsorzy Złoci

Partner Złoty

Partnerzy

Partner Technologiczny

Partner Techniczny

Patroni medialni