Do ostatniego meczu rundy zasadniczej Trefl Gdańsk vs Exact Systems Hemarpol Częstochowa zostało
14 wrz

Młodzicy bez porażki zameldowali się w finale mistrzostw Polski

Trzema zwycięstwami po 2:0 gdańscy młodzicy zakończyli półfinałowy turniej rozgrywek krajowych i pewnie awansowali do najważniejszej imprezy sezonu. Nagroda dla najlepszego zawodnika zespołu tym razem trafiła w ręce Bartłomieja Potrykusa, a MVP, podobnie jak tydzień wcześniej w Grudziądzu, odebrał Szymon Patecki. Walka o medale rozegra się od 25 do 27 września, a miejsce zmagań będzie ogłoszone w najbliższych dniach.

W minioną sobotę i niedzielę hala Gdańskiego Ośrodka Sportu była areną zmagań młodzików w ramach półfinałów mistrzostw Polski. W grupie III, która rozgrywała swoje spotkania na Pomorzu, oprócz mistrzów województwa znaleźli się: IUKS Jedynka Poznań, AZS UWM Olsztyn oraz DMKS PLAS Kielce.

W meczu otwarcia Trefl Gdańsk zmierzył się z kielczanami. Gospodarze rozpoczęli nerwowo, co poskutkowało minimalnym prowadzeniem rywali, jednak konsekwentnie doganiali przeciwników. Od stanu 10:8 stopniowo zwiększali różnicę punktową, wygrywając ostatecznie 25:19. Natomiast w drugim secie „gdańskie lwy” od razu przejęły inicjatywę i zaczęły budować bezpieczną przewagę. Kielczanie nie zamierzali jednak odpuścić i skrupulatnie odrabiali straty, m.in. dzięki zagrywce, która sprawiała problemy żółto-czarnym przyjmującym. W końcówce zrobiło się bardzo nerwowo, gdy gdańszczanie nie wykorzystali od razu dwóch piłek meczowych, a goście zbliżyli się na punkt – 24:23. W tym momencie o czas poprosił Paweł Deguć, który musiał uspokoić swoich poddenerwowanych zawodników. Chwila przerwy pomogła – po udanym przyjęciu wygraną miejscowym zapewnił Szymon Patecki, kończąc atak z lewego skrzydła i zachowując niemal stuprocentową skuteczność.

Podobny przebieg miał następny pojedynek „gdańskich lwów” z IUKS-em Jedynką Poznań. Już od początku mistrzowie Pomorza narzucili rywalom swój styl gry, co odzwierciedliło się w wyniku. Konsekwentnie budowana przewaga ostatecznie wyniosła 17 punktów, dzięki wykorzystanym kontrom i solidnej grze do ostatniej piłki. Podobnie siatkarze Trefla zaczęli drugiego seta – m.in. dobre zagrywki i kontrataki pomogły odskoczyć na cztery punkty (10:6). Poznaniacy okazali się jednak nieustępliwi i doprowadzili do remisu po 15. As Szymona Pateckiego pozwolił miejscowym znów odskoczyć na dwa punkty, jednak chwilę później po zablokowanym ataku tegoż zawodnika na tablicy wyników ponownie widniał remis – 19:19. Ostatnie minuty tego spotkania miały niemal identyczny scenariusz, jak w poprzednim meczu – przy stanie 24:23 trener drużyny z Gdańska wziął czas, by ochłodzić emocje podopiecznych, a chwilę później spotkanie zakończył wspomniany wcześniej Patecki, tym razem skutecznym atakiem z prawej strony. Po ostatnim gwizdku sędziego w hali rozległ się okrzyk radości głośniejszy niż ten poranny, bowiem dwa triumfy 2:0 zapewniły już żółto-czarnym awans do finału mistrzostw Polski.

W swoim ostatnim pojedynku – z zespołem z Olsztyna, mistrzowie Pomorza początkowo nie byli w stanie uzyskać większej przewagi niż cztery punkty, którą i tak rywale zaraz niwelowali. Błędy własne, m.in. dotknięcia siatki, sprawiły, że w drugiej części seta AZS UWM dogonił miejscowych (18:18, 20:20). Na szczęście w końcówce gospodarzom ponownie udało się zyskać minimalne prowadzenie i przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Druga partia rozpoczęła się od małej przewagi gości, ale od stanu 6:6 to podopieczni Pawła Degucia i Edwarda Pawluna wygrywali większość akcji, kończąc seta wynikiem 25:18, zajmując tym samym pierwsze miejsce w tabeli. Drugą premiowaną awansem lokatę zajął DMKS Plas Kielce, który uległ jedynie „gdańskim lwom”.

Podczas dekoracji oprócz pucharów i pamiątkowych dyplomów za zajęte miejsca przyznano również wyróżnienia dla najlepszych graczy w każdej ekipie, które zdobyli: Bartłomiej Potrykus (Trefl Gdańsk), Kacper Matysek (DMKS Plas Kielce), Marek Romanowski (AZS UWM Olsztyn) oraz Maksymilian Durski (IUKS Jedynka Poznań). Natomiast statuetkę MVP półfinałowego turnieju odebrał Szymon Patecki (Trefl Gdańsk).

Finał mistrzostw Polski odbędzie się w dniach 25-27 września, a gdzie – to się okaże w najbliższym czasie.