Mecz z Kibicami na zakończenie sezonu, sala treningowa ERGO ARENY
Kup bilet
23 mar

Mecz z Projektem Warszawa Meczem Świadomości Autyzmu

Trefl Gdańsk swój ostatni mecz w rundzie zasadniczej obecnego sezonu rozegra w niedzielę 2 kwietnia o godz. 18:00. Tego dnia przypada także Dzień Świadomości Autyzmu. Prezentacji meczowej Trefla Gdańsk i Projektu Warszawa towarzyszyć będą więc niebieskie światła, bowiem ten kolor jest charakterystycznym motywem dla obchodów tego święta, a w przerwie po drugim secie na boisku odbędzie się licytacja obrazów, które „gdańskie lwy” otrzymały podczas wizyty Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2, a które tworzyły właśnie dzieci autystyczne. Cały dochód z licytacji zostanie przekazany na rzecz Ośrodka, a prace zostały już także podpisane z tyłu obrazów przez siatkarzy Trefla.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony został przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Jest to również okazja do społecznego i politycznego zaangażowania w tej dziedzinie. W Gdańsku przy tej okazji odbywają się zazwyczaj różne wydarzenia kulturalne i kampanie, a także już tradycyjnie na niebiesko podświetlane są różne miejskie obiekty, w ubiegłym roku iluminacja pojawiła się m.in. na Fontannie Neptuna. Pomysł wywodzi się od organizacji „Autism Speaks”, która swoją edukacyjną akcją „Light It Up Blue” zachęcała ludzi do noszenia niebieskich elementów garderoby. Barwa ta bowiem daje spokój i nadzieję w opozycji do głośnego, pędzącego świata, który bywa niezrozumiały dla osób ze spektrum autyzmu. W tym roku 2 kwietnia, który co roku jest punktem kulminacyjnym szerzenia Świadomości Autyzmu, w ERGO ARENIE zmierzą się Trefl Gdańsk i Projekt Warszawa. Kolor niebieski pojawi się więc także w gdańsko-sopockiej hali – właśnie w tej barwie przeprowadzona będzie prezentacja meczowa drużyn, której towarzyszy zawsze świetlne show. Ponadto w przerwie po drugim secie odbędzie się licytacja obrazów, które „gdańskie lwy” otrzymały w grudniu podczas wizyty Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Nowym Porcie.

Przed Mikołajkami Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy odwiedziły cztery „gdańskie lwy” – Lukas Kampa, Karol Urbanowicz, Janusz Gałązka i trener przygotowania fizycznego Wojciech Bańbuła. Siatkarze przeprowadzili dla dzieci zajęcia sportowe, a następnie wcielili się w rolę Świętych Mikołajów i rozdali podopiecznym Ośrodka puzzle Trefla. Na koniec spotkania to dzieci zaskoczyły przedstawicieli klubu, wręczając dwa obrazy namalowane przez siebie, a także puzzle ułożone przez jednego z chłopców i oprawione w ramę. Jak czytamy na ich podpisie układał je Jakub, puzzle składają się z 500 elementów, a ich ułożenie zajęło Kubie 5 godzin. Obrazy mają natomiast wymiary 100×70 cm oraz 50×40 cm. Większy to artystyczne dzieło przedstawiające rozkwitające drzewo i żyjące na nim ptaki. Mniejszy natomiast, tworzony przez młodszego ucznia, nawiązuje do Kubusia Puchatka i jego przyjaciela Prosiaczka. Teraz wszystkie trzy prace, które od grudnia zdobią biuro Trefla Gdańsk w ERGO ARENIE, trafią na licytacje. Na tyłach obrazów już podpisali się siatkarze Trefla Gdańsk, a aukcja odbędzie się w przerwie po drugim secie meczu Trefla Gdańsk z Projektem Warszawa. Wszystkie osoby, które będą chętne do licytowania prac, wystarczy, że pod koniec drugiego seta podejdą do spikera meczu. Cały dochód z licytacji zostanie przekazany na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Nowym Porcie. Jest to placówka oświatowa szkolnictwa specjalnego dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Spotkania z młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie zawsze są wyjątkowe i na długo zapadają w pamięci. Kształcenie dzieci wymaga z kolei wykwalifikowanej kadry i specjalistycznych sprzętów, ułatwiających porozumiewanie się, więc naszą pierwszą myślą po otrzymaniu od dzieci wyjątkowych obrazów było pokazanie ich światu i wykorzystanie do wsparcia Ośrodka. Gdy otrzymaliśmy terminarz meczowy i okazało się, że z Projektem Warszawa gramy 2 kwietnia, w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, bardzo się ucieszyliśmy, że możemy ponownie przeprowadzić licytację w przerwie meczu, tym razem na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 – mówi Justyna Gdowska, rzecznik prasowy Trefla Gdańsk.

Podczas meczu w ERGO ARENIE będziemy gościć również część kadry dydaktycznej Ośrodka, a także kilkunastu podopiecznych. Pierwszy gwizdek spotkania Trefla z Projektem rozbrzmi w niedzielę 2 kwietnia o godz. 18:00.

Sponsor PlusLigi

Sponsor Tytularny

Partner Strategiczny

Sponsorzy Złoci

Partner Złoty

Partnerzy

Partner Technologiczny

Patroni medialni