Do domowego meczu Trefl Gdańsk - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zostało
Kup bilet
09 maj

Karol Urbanowicz najmłodszym zawodnikiem powołanym do kadry Polski

We wtorek 10 maja siatkarska kadra Polski rozpocznie zgrupowanie przed nadchodzącym sezonem reprezentacyjnym. W 25-osobowej kadrze powołanej przez trenera Nikolę Grbicia na Ligę Narodów znajduje się wychowanek Trefla Gdańsk Karol Urbanowicz. 21-letni środkowy „gdańskich lwów” jest najmłodszym zawodnikiem wśród biało-czerwonych.

Karol Urbanowicz w pierwszej drużynie Trefla Gdańsk występuje od sezonu 2019/2020. Wcześniej reprezentował żółto-czarne barwy w kategoriach kadeta i juniora. Już jako nastolatek występował też w młodzieżowych kadrach Polski. W 2017 roku wraz z kadrą U17 zdobył srebrny medal mistrzostw Europy Wschodniej EEVZA, a rok później sięgnął po złoto w tych zmaganiach. Z kolei w 2021 roku zdobył jak dotąd najważniejszy krążek w swojej karierze, brązowy medal mistrzostw świata U21. Po sezonie klubowym 2021/2022 otrzymał powołanie do seniorskiej reprezentacji Polski. W 25-osobowej kadrze wybranej przez trenera Grbicia Urbanowicz jest najmłodszym zawodnikiem, a na swojej pozycji będzie występował obok Mateusza Bieńka, Jakuba Kochanowskiego, Karola Kłosa, Norberta Hubera oraz Mateusza Poręby. Ze wszystkich 25 powołanych do kadry Karol Urbanowicz jest jedynym graczem urodzonym w XXI wieku.

Nie ukrywam, że gdy się dowiedziałem o powołaniu, to aż zaszkliły mi się oczy. Następnie gdy zadzwonił do mnie trener Grbić, to trochę szybciej zaczęło bić serce. Trener przedstawił mi, jak widzi moją rolę w kadrze. Na teraz wygląda to w ten sposób, że trener widzi mnie w składzie na turniej Ligi Narodów w Kanadzie, który będzie na początku czerwca, a następnie jestem przewidziany na turniej uniwersjadowy, następnie dołączam do mojego rocznika na mistrzostwa Europy, które odbywać się będą w Polsce – mówi Karol Urbanowicz. – Przyznam, że jestem fanem siatkówki, więc będę w kadrze z moimi idolami. Znam swoje miejsce w szeregu, chcę jak najlepiej pracować, jak najlepiej się zaprezentować, wiem, że przede mną jeszcze dużo pracy – mówi środkowy.

W Treflu Gdańsk Karol Urbanowicz przedłużył kontrakt na kolejny sezon w lutym tego roku.

Sponsor PlusLigi

Sponsor Tytularny

Partner Strategiczny

Sponsorzy Złoci

Partner Złoty

Partnerzy

Partner Technologiczny

Patroni medialni