Do ostatniego meczu rundy zasadniczej Trefl Gdańsk vs Exact Systems Hemarpol Częstochowa zostało
25 mar

Gdańscy juniorzy młodsi z pewnym awansem do 1/2 mistrzostw Polski!

W ćwierćfinale mistrzostw Polski juniorów młodszych, który odbył się w dniach 20-23 marca br. w hali IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, podopieczni Adama Miotka i Edwarda Pawluna nie mieli sobie równych. Pokonali każdego rywala bez straty seta i z pierwszego miejsca zameldowali się w półfinałach rozgrywek. Najlepszym zawodnikiem “gdańskich lwów” został wybrany libero, Maciej Gliniecki.

Trefl Gdańsk był gospodarzem ćwierćfinałowych zmagań grupy VII w kategorii juniorów młodszych, w której o przepustkę do kolejnego etapu walczył z: TPS-em Lublin, UKS-em Bronkiem Koszalin (grupa A) oraz Gwardią Wrocław Academy, ULKS-em Chobrzany, UKS-em SMS-em Jokerem Piła (grupa B).

Przez pierwsze dwa dni toczyła się rywalizacja wewnątrzgrupowa. Tę część żółto-czarni przeszli jak burza, zdecydowanie pokonując zarówno TPS Lublin, jak i UKS Bronka Koszalin 3:0. W każdym ze spotkań „gdańskie lwy” od początku konsekwentnie budowały swoją przewagę. Bombardowały przeciwników zagrywką, co potwierdzają meczowe statystyki – serwisem zdobyli aż 19 punktów z lubinianami i 14 z koszalinianami.

W drugiej, decydującej części imprezy mistrzowie Pomorza stanęli naprzeciw UKS-u SMS-u Jokera Piła i Gwardii Wrocław Academy. Siatkarze z Piły byli w stanie dotrzymać kroku gospodarzom przez dwa pierwsze sety, które miały bliźniaczy przebieg. Najpierw obie ekipy toczyły wyrównaną walkę ze wskazaniem na gości. Następnie, gdy w polu serwisowym pojawiali się Bartłomiej Potrykus, Piotr Kuras czy Adam Michalczuk i posyłali na drugą stronę mocne zagrywki, utrudniając rywalom wyprowadzenie skutecznego ataku, żółto-czarni niwelowali stratę i kończyli partie po swojej myśli. W ostatniej odsłonie meczu gracze Trefla od razu wypracowali sobie bezpieczną przewagę, którą dowieźli do końca, zapewniając sobie bilet do półfinałów rozgrywek krajowych.

Przed ostatnim meczem ćwierćfinałowym jasnym się stało, że razem z gdańszczanami do kolejnej rundy przechodzi Gwardia Wrocław Academy, zatem stawką pojedynku między tymi zespołami było “jedynie” wyjście z grupy z pierwszego miejsca. “Gdańskie lwy” zaczęły spotkanie fantastycznie. Kluczowym elementem pozwalającym objąć im kilkupunktowe prowadzenie w pierwszym secie był serwis, którym raz po raz odrzucali przeciwników od siatki. Do tego podopieczni Adama Miotka dołożyli szczelny blok oraz skrzętnie wykorzystywali kontry, stopniowo powiększając przewagę. Ostatecznie licznik wrocławian zatrzymał się w tej części starcia na 13 punktach. W kolejnej partii Gwardia odżyła i toczyła już wyrównaną walkę z mistrzami Pomorza. Dopiero w końcówce gospodarze zyskali małą przewagę, a seta dwoma asami zakończył Adam Michalczuk. Do upragnionego zwycięstwa w całym turnieju siatkarzom Trefla brakowało już niewiele, jednak Gwardia nie zamierzała składać broni. Kontynuowała dobrą grę z poprzedniej odsłony, natomiast żółto-czarni zaczęli popełniać błędy i na tablicy widniał niekorzystny dla nich wynik – 2:8. Gdy na boisku pojawili się kapitan Damian Breszka oraz Marcin Ciok gospodarze odzyskali swój rytm i ponownie uruchomili atuty z poprzednich partii – zagrywkę oraz blok. Błyskawicznie doprowadzili do remisu po 13, a w zaciętej końcówce zachowali więcej zimnej krwi, dzięki czemu po ostatnim gwizdku mogli cieszyć się z awansu do półfinałów mistrzostw Polski z pierwszego miejsca.

Po zakończeniu każdego z trzech ostatnich spotkań, decydujących o klasyfikacji końcowej ćwierćfinału grupy VII, drużyny otrzymały dyplomy, a półfinaliści dodatkowo pamiątkowe puchary za wywalczenie przepustki do przedostatniego etapu zmagań krajowych. Wyróżnieni zostali również najlepsi gracze poszczególnych zespołów – w Treflu Gdańsk statuetkę MVP odebrał libero, Maciej Gliniecki.