Spotkanie z Kibicami w Molotece na LOTOS Stadionie Letnim!
Kup bilet
21 cze

Jakub Czerwiński i Aliaksei Nasevich zamykają skład Trefla Gdańsk

Dwóch zawodników wywodzących się ze struktur młodzieżowych Trefla Gdańsk – Jakub Czerwiński i Aliaksei Nasevich – zamyka skład drużyny na sezon 2022/2023 i dołącza do formacji przyjmujących. Jakub Czerwiński w zespole juniorów Trefla grał w latach 2018-2020 i na swoim koncie ma złoto i brąz mistrzostw Polski w tej kategorii wiekowej z 2019 i 2020 r., które zdobywał razem z Karolem Urbanowiczem, Dawidem Pruszkowskim i Jordanem Zaleszczykiem. W minionym sezonie grał z kolei w pierwszoligowym Mickiewiczu Kluczbork. Natomiast Aleks Nasevich w minionym sezonie występował w drużynach juniorów i II ligi Trefla, a w trakcie okresu przygotowawczego trenował już z pierwszą drużyną, zastępując podczas nieobecności Moritza Reicherta. – Od lat konsekwentnie wprowadzamy do pierwszej drużyny zawodników z naszych zespołów młodzieżowych. W sezonie 2022/2023 będą oni stanowili aż 1/3 składu. Trzymamy kciuki za debiut Aleksa, a także powrót do zdrowia i rozwój Kuby, za którym już doświadczenia pierwszoligowe – mówi Dariusz Gadomski, prezes Trefla Gdańsk.

Jakub Czerwiński za miesiąc skończy 21 lat i mierzy 195 cm. Pochodzi z Wągrowca, a swoje pierwsze kroki w siatkówce stawiał w zespole NTS Trójka Nakło. W 2015 roku zajął 3. miejsce w mistrzostwach Polski młodzików. Rok później ponownie stanął na najniższym stopniu podium, tym razem w kategorii kadetów. W 2017 roku przyjmujący rozpoczął naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Spale. Wraz z kolegami z reprezentacji zdobył m.in. złoty medal EEVZA do lat 17 (2017 r.) oraz był uczestnikiem mistrzostw świata do lat 21 w 2019 roku. W 2018 roku, równocześnie z nauką w Spale, rozpoczął też grę w drużynie juniorów Trefla Gdańsk. Żółto-czarne barwy reprezentował przez dwa sezony, sięgając po złoto i brąz mistrzostw Polski w tej kategorii wiekowej. Te medale zdobywał razem z trzema wychowankami klubu, z którymi w sezonie 2022/2023 ponownie spotka się w jednym zespole, ale już w pierwszej drużynie „gdańskich lwów” – Karolem Urbanowiczem, Dawidem Pruszkowskim i Jordanem Zaleszczykiem. W sezonie 2020/2021 młody przyjmujący przeszedł do Indykpolu AZS-u Olsztyn, w którego barwach zanotował debiut w PlusLidze, a w minionym sezonie grał w pierwszoligowym Mickiewiczu Kluczbork.

Aliaksei Nasevich to z kolei Białorusin, który dwa tygodnie temu skończył 19 lat i mierzy 197 cm. Pierwsze treningi siatkarskie zaczął w wieku 10 lat i grał w rozgrywkach międzyszkolnych reprezentując Szkołę im. Sapiegi z rodzinnego Grodna. W listopadzie 2016 roku – w wieku 13 lat – dostał pierwszą licencję zawodniczą. We wrześniu 2018 roku przyjechał razem z rodziną do Gdańska. Tutaj osiedlili się na stałe, nie chcąc wracać na Białoruś. 15-latek zaczął wtedy treningi z GKS-em Stoczniowiec. Od stycznia 2019 r., po uzyskaniu certyfikatu FIVB, reprezentował GKS Stoczniowiec Gdańsk w rozgrywkach młodzieżowych w kategoriach kadetów i juniorów, a od sezonu 2020/2021 grał również z seniorami w II lidze, występując w zespole Stoczniowiec Politechnika Gdańska. Drużyna zajęła wtedy 3. miejsce w grupie i awansowała do fazy play-off. Młody przyjmujący od sezonu 2021/2022 gra w Treflu Gdańsk. Najpierw występował w II lidze z Treflem Lębork i aktywnie przyczynił się do utrzymania w lidze, a następnie od 27 stycznia 2022 r. pomagał juniorom, którzy na koniec sezonu zajęli 4. miejsce w Polsce, a Aliaksei był wyróżniającym się zawodnikiem turnieju. Za sobą ma już także treningi z pierwszą drużyną – w sierpniu 2021 r. zastępował Moritza Reicherta, trenował pod okiem trenera Michała Winiarskiego, a także występował w barwach Trefl Royal Seafood Gdańsk w rozgrywkach letniego PreZero Grand Prix na plaży.

Myślę, że niewiele osób o tym wie, a warto o tym w tym miejscu powiedzieć – w Gdańsku szkolenie młodzieży jest bezpośrednio w naszych strukturach, w Trefl Gdańsk SA, a nie obok, w na przykład zaprzyjaźnionych ośrodkach, tak jak ma to miejsce w przypadku wielu klubów. Zarówno trenerzy młodzieżowi, jak i ci zawodnicy, którzy grają w zespołach młodzieżowych są bezpośrednio w naszych strukturach – mówi prezes Trefla Gdańsk Dariusz Gadomski. – Cieszymy się, że kolejni gracze, którzy najpierw grali w naszych zespołach młodzieżowych, dołączają do pierwszej drużyny. Aleks Nasevich w poprzednim sezonie grał w drużynach juniorów i II ligi, a jego zdobycze punktowe imponowały. Nie będę ukrywał, że było bardzo duże zainteresowanie Aleksem zespołów z I ligi, ale wspólnie z trenerem uważamy, że powinien przejść on normalne szkolenie przy pierwszej drużynie, rozwijać się przy zespole plusligowym. Kuba Czerwiński to z kolei gracz, który zwrócił uwagę naszych trenerów, gdy grał w Nakle. Został wówczas wypożyczony do Trefla Gdańsk i osiągał sukcesy w naszym zespole juniorów. W tej kategorii wiekowej zdobył brąz i złoto. Przyznam, że mieliśmy wówczas nadzieję, że będzie z nami od razu po zakończeniu kariery juniorskiej, jednak niestety los tak pokierował, że najpierw przeniósł się do Olsztyna, a następnie Olsztyn wypożyczył go do pierwszoligowego Kluczborka. Teraz ponownie będzie w żółto-czarnych barwach i to mnie bardzo cieszy – mówi prezes Gadomski. – Kuba przez dłuższy czas zmagał się też z kontuzją barku, niespełna dwa miesiące temu, z początkiem maja, przeszedł zabieg operacyjny i jest już pod opieką naszego fizjoterapeuty Piotra Ślugajskiego. Piotrek przez lata postawił niejednego zawodnika na nogi, więc liczymy, że Kuba wróci do pełni zdrowia i będzie się mocno rozwijał – dodaje prezes Gadomski. – Fakt, że w sezonie 2022/2023 jedną trzecią składu będą stanowili wychowankowie lub zawodnicy, którzy grali wcześniej w zespole juniorów, świadczy o naszej konsekwencji w realizowaniu założeń właścicieli klubu – Miasta Gdańsk i Pana Kazimierza Wierzbickiego – dla których grupy młodzieżowe są bardzo ważne. Cieszymy się, że co roku możemy wprowadzać kolejnych graczy do pierwszego zespołu i trzymamy kciuki, by losy tych chłopaków toczyły się podobnie jak Karola Urbanowicza – podsumowuje prezes Dariusz Gadomski.

Aliaksei Nasevich w Treflu Gdańsk ma kontrakt do końca sezonu 2024/2025, natomiast z Jakubem Czerwińskim została podpisana roczna umowa, z możliwością przedłużenia, a także z opcją pierwszeństwa Trefla Gdańsk w przypadku chęci kontynuowania kontraktu.

Sezon 2022/2023 będzie rekordowy dla Trefla pod względem liczby wychowanków i zawodników, którzy przed dołączeniem do pierwszej drużyny występowali w zespołach młodzieżowych klubu. Na 15-stu graczy aż pięciu reprezentowało żółto-czarne barwy w drużynach młodzieżowych. Na podkreślenie zasługuje też fakt, że w zespole seniorów spotka się czterech mistrzów Polski juniorów z 2019 r. i brązowych medalistów w tej kategorii wiekowej z 2020 r. – Karol Urbanowicz, Dawid Pruszkowski, Jordan Zaleszczyk i Jakub Czerwiński. Poniżej na grafice zaprezentowani są gracze, którzy najpierw grali w drużynach młodzieżowych Trefla, a następnie debiutowali w PlusLidze, od sezonu 2014/2015, czyli pierwszych rozgrywek zakończonych przez Trefl Gdańsk medalem i Pucharem Polski. Klasyfikowani byli zawodnicy, który według statystyk zamieszczonych na plusliga.pl wystąpili w danym sezonie w co najmniej kilku (5-6) setach, ale oczywiście wśród wychowanków klubu są także środkowy Moustapha M’Baye, który w przyszłym sezonie będzie grał w Cuprum Lubin, czy Sławomir Zemlik, który powrócił do gry po kontuzji i występuje obecnie w lidze szwedzkiej.

Pełny skład Trefla Gdańsk na sezon 2022/2023 PlusLigi:

Atakujący: Bartłomiej Bołądź, Mariusz Wlazły

Rozgrywający: Lukas Kampa, Kamil Droszyński

Środkowi: Patryk Niemiec, Karol Urbanowicz, Jordan Zaleszczyk, Janusz Gałązka

Przyjmujący: Piotr Orczyk, Jan Martinez Franchi, Mikołaj Sawicki, Aliaksei Nasevich, Jakub Czerwiński

Libero: Luke Perry, Dawid Pruszkowski

I trener: Igor Juricić

Asystent trenera: Karol Rędzioch

II asystent trenera: Dominik Posmyk

Trener przygotowania fizycznego: Wojciech Bańbuła

Fizjoterapeuta: Piotr Ślugajski

Kierownik drużyny: Michał Kardasz

Sponsor PlusLigi

Sponsor Tytularny

Partner Strategiczny

Sponsorzy Złoci

Partner Złoty

Partnerzy

Partner Technologiczny

Patroni medialni