NAJBLIŻSZY MECZ DOMOWY! Trefl Gdańsk vs Aluron Virtu CMC Zawiercie
Kup bilet
03 Gru

Ekipy z Pomorza oraz Krakowa triumfatorami II Baltic Volleyball Cup

Po trzydniowych zmaganiach w drugiej edycji młodzieżowego turnieju Baltic Volleyball Cup, odbywającego się jednocześnie w trzech halach sportowych, najlepsze okazały się zespoły: Kadry Pomorza 2006 (U14 dziewcząt), AGH Sparty Kraków (U16 dziewcząt) oraz Trefla Gdańsk (U16 i U18 chłopców). Do zawodników tych drużyn trafiły także statuetki MVP, które otrzymali odpowiednio: Martyna Rytlewska, Wiktoria Błaszczak, Janusz Wrycza i Seweryn Lipiński.

W tym roku Fundacja Rozwoju Edukacji Trefl po raz drugi zorganizowała Międzynarodowy Turniej Siatkówki Młodzieżowej Baltic Volleyball Cup. Jego głównym celem jest doskonalenie umiejętności siatkarskich młodzieży oraz ich szkoleniowców, a co za tym idzie – podnoszenie poziomu sportowego rozgrywek w Polsce.

Tegoroczna edycja została rozszerzona do 24 zespołów i podzielona na cztery kategorie wiekowe – U18 i U16 chłopców oraz U16 i U14 dziewcząt. Arenami zmagań młodych siatkarzy były tym razem trzy hale: Gdańskiego Ośrodka Sportu (juniorzy), Liceum Ogólnokształcącego nr 4 (kadeci, młodziczki), a także Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10 (kadetki).

Mimo iż był to turniej towarzyski, każda z drużyn chciała zaprezentować się z jak najlepszej strony, by na koniec cieszyć się z najcenniejszego pucharu. Przez trzy dni w każdej z grup toczyły się zacięte pojedynki, okraszone efektownymi wymianami, ofiarnymi obronami czy też mocnymi zagrywkami, a wszystko z zachowaniem zasady „fair play”. Nic dziwnego, że dzięki takiej postawie niejednokrotnie przy końcowym rozliczeniu okazywało się, że drużyny miały tyle samo punktów, więc o miejscu w klasyfikacji decydował stosunek setów.

Organizatorzy turnieju podkreślają, że współzawodnictwo ma istotne znaczenie dla rozwoju młodych ludzi, uczy bowiem systematyczności i wytrwałości, a przede wszystkim kształtuje ich charakter. – Ten turniej ma nie tylko aspekty sportowe, ale niesamowicie wychowawcze, wyrównuje szanse różnych dzieci, które mają pasję do grania w siatkówkę, a my musimy ją wykorzystać do rozwoju młodego człowieka – przekonuje Edward Pawlun, wiceprezes Fundacji Rozwoju Edukacji Trefl oraz trener juniorów Trefla Gdańsk.

Ceremonia zamknięcia turnieju rozpoczęła się od minuty ciszy, którą uczczono pamięć Marka Patoły, wieloletniego trenera, działacza, entuzjasty siatkówki, który zmarł nagle 29 listopada br.

W kategoriach U18 oraz U16 chłopców triumfowali gospodarze, natomiast wśród dziewcząt najlepsze okazały się: AGH Sparta Kraków (U16) i Kadra Pomorza 2006 (U14). Każda z tych ekip, oprócz nagród przewidzianych przez Fundację, dostała również Puchar Rady Dzielnicy Przymorze Wielkie, który wręczył Grzegorz Ptaszyński. Wyróżnienia indywidualne otrzymali najlepsi siatkarze i siatkarki z każdej drużyny, wybrano także MVP poszczególnych rozgrywek, którymi zostali: Martyna Rytlewska (Kadra Pomorza 2006), Wiktoria Błaszczak (AGH Sparta Kraków), Janusz Wrycza oraz Seweryn Lipiński (obaj Trefl Gdańsk, odpowiednio U16 i U18). Nagrody wręczali uczestnikom goście specjalni: Stanisław Kwiatkowski (prezes Pomorskiego Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej), Dariusz Gadomski (prezes Trefla Gdańsk), Beata Czaja (dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr 4 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego), Grzegorz Ptaszyński (Radny Dzielnicy Przymorze Wielkie) oraz Monika Gorszyniecka (Prezes Fundacji Rozwoju Edukacji Trefl) i wspomniany wcześniej Edward Pawlun.

Trener żółto-czarnych juniorów, nie ukrywał, że jest zadowolony z wyniku swoich podopiecznych. Zawsze mówię, że zdobyć coś, to jest wspaniała i ciężka praca chłopaków, ale coś powtórzyć, dodatkowo wymaga dużo charakteru i chłopcy spełnili te wszystkie kryteria. (…) Nie tylko mamy, że tak powiem, „wyhodować” sportowców, ale przede wszystkim wychować sportowców, dobrych ludzi i uważam, że takich właśnie mam w drużynie.

Warto podkreślić, że w porównaniu do poprzedniej imprezy, tegoroczna rozrosła się dwukrotnie, a wśród uczestników znalazły się dwa zespoły zagraniczne – słowacki MVK Nové Mesto nad Vahom oraz chińscy siatkarze, którzy na co dzień szkolą się w gdańskim AWF-ie.

W tym roku przyjechały 24 drużyny, w trzech kategoriach wiekowych. Jestem bardzo szczęśliwa, że tyle zespołów wzięło udział w naszym turnieju. Jestem również zadowolona z zaangażowania wszystkich osób, które organizowały tę imprezę – mówi Monika Gorszyniecka, która już zaprasza na przyszłoroczną edycję. – Datę mamy już przygotowaną, to będzie 4, 5, 6 grudnia 2020. Fajnie się to zbiega z Mikołajkami, więc myślę, że to będzie udana impreza.

Partnerem głównym Baltic Volleyball Cup 2019 było Ministerstwo Sportu i Turystyki, któremu towarzyszyły: Miasto Gdańsk, Trefl SA, Rodzina Treflików, Nata Aqua, Trefl Gdańsk oraz Akademia Siatkówki Trefl Gdańsk, a także Rada Dzielnicy Przymorze Wielkie.


Wyniki II Baltic Volleyball Cup:

29.11

U14 DZIEWCZĄT
Akademia Siatkówki Trefl Gdańsk – Gdyńska Akademia Siatkówki 0:2
SPS Lębork – kadra Pomorza 2006 0:2
Orzeł Malbork – MVK Nové Mesto nad Vahom (Słowacja) 2:0
Gdyńska Akademia Siatkówki – kadra Pomorza 2006 0:2
Akademia Siatkówki Trefl Gdańsk – Orzeł Malbork 0:2
SPS Lębork – MVK Nové Mesto nad Vahom 2:0

U16 DZIEWCZĄT
Akademia Siatkówki Trefl Gdańsk – Gdyńska Akademia Siatkówki 0:2
Energa Czarni Słupsk – SMS Ostróda 0:2
AGH Sparta Kraków – SMS Police 2:1
Gdyńska Akademia Siatkówki – SMS Ostróda 2:0
Akademia Siatkówki Trefl Gdańsk – AGH Sparta Kraków 1:2
Energa Czarni Słupsk – SMS Police 1:2

U16 CHŁOPCÓW
Trefl Gdańsk – AZS UWM Olsztyn 2:0
Enea Energetyk Poznań – MOS Wola Warszawa 0:2
SMS Police – AGH Sparta Kraków 1:2
Trefl Gdańsk – Enea Energetyk Poznań 1:2
SMS Police – AZS UWM Olsztyn 1:2
AGH Sparta Kraków – MOS Wola Warszawa 2:1

U18 CHŁOPCÓW
Trefl Gdańsk – kadra Chiny 2:0
NTS Trójka Nakło – Trefl Gdańsk 0:2
MOS Wola Warszawa – SMS Police 2:0
AGH Sparta Kraków – SMS Police 0:2
Trefl Gdańsk – MOS Wola Warszawa 2:0
SMS Police – NTS Trójka Nakło 2:1

30.11

U14 DZIEWCZĄT
kadra Pomorza 2006 – Orzeł Malbork 2:0
Gdyńska Akademia Siatkówki – SPS Lębork 2:0
Akademia Siatkówki Trefl Gdańsk – MVK Nové Mesto nad Vahom 2:1
Orzeł Malbork – SPS Lębork 2:0
kadra Pomorza 2006 – Akademia Siatkówki Trefl Gdańsk 2:0
Gdyńska Akademia Siatkówki – MVK Nové Mesto nad Vahom 0:2

U16 DZIEWCZĄT
SMS Ostróda – AGH Sparta Kraków 0:2
Gdyńska Akademia Siatkówki – Energa Czarni Słupsk 1:2
Akademia Siatkówki Trefl Gdańsk – SMS Police 1:2
AGH Sparta Kraków – Energa Czarni Słupsk 2:0
SMS Ostróda – Akademia Siatkówki Trefl Gdańsk 1:2
Gdyńska Akademia Siatkówki – SMS Police 2:1

U16 CHŁOPCÓW
SMS Police – Trefl Gdańsk 0:2
AGH Sparta Kraków – Enea Energetyk Poznań 0:2
MOS Wola Warszawa – AZS UWM Olsztyn 1:2
Trefl Gdańsk – AGH Sparta Kraków 2:0
SMS Police – MOS Wola Warszawa 2:1
Enea Energetyk Poznań – AZS UWM Olsztyn 2:1

U18 CHŁOPCÓW
SMS Police – Trefl Gdańsk 0:2
NTS Trójka Nakło – AGH Sparta Kraków 1:2
AGH Sparta Kraków – kadra Chiny 1:2
MOS WOLA Warszawa – kadra Chiny 2:1
AGH Sparta Kraków – MOS Wola Warszawa 2:1
NTS Trójka Nakło – kadra Chiny 2:1

1.12

U14 DZIEWCZĄT
SPS Lębork – Akademia Siatkówki Trefl Gdańsk 2:0
Orzeł Malbork – Gdyńska Akademia Siatkówki 1:2
kadra Pomorza 2006 – MVK Nové Mesto nad Vahom 2:0

U16 DZIEWCZĄT
Energa Czarni Słupsk – Akademia Siatkówki Trefl Gdańsk 2:0
AGH Sparta Kraków – Gdyńska Akademia Siatkówki 2:1
SMS Ostróda – SMS Police 1:2

U16 CHŁOPCÓW
AZS UWM Olsztyn – AGH Sparta Kraków 0:2
SMS Police – Enea Energetyk Poznań 1:2
Trefl Gdańsk – MOS Wola Warszawa 2:1

U18 CHŁOPCÓW
NTS Trójka Nakło – MOS WOLA Warszawa 2:0
SMS Police – kadra Chiny 2:0
Trefl Gdańsk – AGH Sparta Kraków 2:0


Klasyfikacja generalna i nagrody indywidualne:

U14 DZIEWCZĄT
1. Kadra Pomorza 2006 – Kinga Błaszkiewicz
2. Gdyńska Akademia Siatkówki – Aleksandra Urbańska
3. Orzeł Malbork – Martyna Wiśniewska
4. SPS Lębork – Sara Dorawa
5. Akademia Siatkówki Trefl Gdańsk – Larysa Ciechomska
6. MVK Nové Mesto nad Vahom

U16 DZIEWCZĄT
1. AGH Sparta Kraków – Natalia Borowy
2. Gdyńska Akademia Siatkówki – Martyna Janczewska
3. SMS Police – Nikola Parada
4. Energa Czarni Słupsk
5. SMS Ostróda – Iga Dębska
6. Akademia Siatkówki Trefl Gdańsk – Katarzyna Kamińska

U16 CHŁOPCÓW
1. Trefl Gdańsk – Igor Bogucki
2. Enea Energetyk Poznań – Igor Tysiak
3. AGH Sparta Kraków – Igor Zawadzki
4. AZS UWM Olsztyn
5. MOS Wola Warszawa – Szymon Jachowski
6. SMS Police – Piotr Tamulewicz

U18 CHŁOPCÓW
1. Trefl Gdańsk – Kosma Kowalski
2. SMS Police – Hubert Rybicki
3. NTS Trójka Nakło – Antoni Kwasigroch
4. MOS Wola Warszawa – Andrzej Łychowski
5. AGH Sparta Kraków – Kamil Poręba
6. Kadra Chiny


MVP turnieju:

U14 DZIEWCZĄT – Martyna Rytlewska (Kadra Pomorza 2006)
U16 DZIEWCZĄT – Wiktoria Błaszczak (AGH Sparta Kraków)
U16 CHŁOPCÓW – Janusz Wrycza (Trefl Gdańsk)
U18 CHŁOPCÓW – Seweryn Lipiński (Trefl Gdańsk)

 

Fot. 058sport.pl

Sponsor PlusLigi

Sponsor Tytularny

Partner Strategiczny

Sponsorzy Złoci

Partner Złoty

Partnerzy

Partner Technologiczny

Patroni medialni